• סתמי תבלוג שלך
  • איריס וליעד
  • פרידמן וקליין
19 באפריל 2011

מה זאת אהבה?


כל בני האדם הם ישויות נפרדות.
לכל בן אדם יש את האי הקטן שלו. יש מוח גדוש במחשבות שרק הוא מכיר ויודע.
אף בן אדם לא יכול לברוח מעצמו. הוא חי עם ה"אני" כל הזמן, מדבר עם עצמו, בונה לעצמו עולמות. וכשהאנשים סביבך ילכו, אתה עדיין תישאר שם, עם המחשבות, התקוות, הרגשות.
הקיום הנפרד הזה יכול להיות מתיש, בודד, משעמם, צפוי, קשה. והפתרון לנפרדות האנושית הוא אדם נוסף לחלוק איתו את משמעות הקיום. כלומר, הפתרון הוא אהבה.

אז מה זאת אהבה? אם החיפוש אחר אהבה נובע מהפחד לחיות בנפרד, איך יודעים שמצאנו אהבה אמיתית ולא רק מישהו שפשוט התרגלנו לחלוק איתו את חיינו?
בטוח שאהבה מורכבת גם מנוחות והרגל. וזה בסדר. למצוא בן אדם שנוח לך איתו זו הצלחה שלא תסולא בפז. כל עוד נוחות היא רק אחד מהמרכיבים של אהבה. ומה עם שאר המרכיבים? האם הם שונים אצל כל אחד? האם כשאני אומרת "אני אוהבת אותך" והוא עונה לי "אני אוהב אותך", שנינו מתכוונים לאותו הדבר?
לדעתי התשובה היא לא. מאותה סיבה שאני אבכה בסרט מסוים ואתם לא. אנשים חווים את החיים בצורה אחרת אחד מהשני. וכך גם את האהבה. ולכן כל כך קשה להגדיר מהי אהבה. כי היא אסופה של רגשות ותחושות שמשתנים מאדם לאדם.

אז מה יותר חשוב באהבה, לאהוב או להיות נאהב? כולם רוצים לענות  "שניהם באותה מידה", אבל- הפתעה! אנחנו לא חיים בעולם מושלם. ובכמה אהבות יש איזון מושלם בין שני בני הזוג ורמת האהבה שלהם אחד לשנייה שווה? אולי זה בא בגלים. לפעמים אתה אוהב יותר. לפעמים אתה נאהב יותר.
...ואם הייתם חייבים לבחור, צד אחד בלבד, מה הייתם בוחרים?

בזמן שאתם חושבים על תשובה, תרשו לי לצטט את אריך פרום, מחבר הספר "אומנות האהבה", שאומר כי האהבה עוזרת להתגבר על תחושה הנפרדות והבידוד, אבל גם מאפשרת לאדם להיות הוא עצמו. זו הגדרה נפלאה בעיניי. אף פעם לא התחברתי למשפט two become one. אחד ועוד אחד זה שניים, וזו היא המהות של האהבה. גם לחלוק את חיי עם מישהו וגם להישאר אני. אהבה זה לא ליצור אחד שלם אלא להעצים את השניים.

אז מה זאת אהבה? אהבה זה לרצות לתת לאדם השני. ומנגד, אהבה היא גם הרצון לקבל ולהכיל. אהבה תצליח לשרוד אם בני הזוג יצליחו לאזן בין התפשרות לעיתים ובין התעקשות לעיתים.

וכמובן שאהבה מכילה גם את המרכיבים של סטוץ: הרצון לגעת, המשיכה הפיזית, התשוקה. רק שבאהבה, שהיא ארוכת טווח, התחושות הללו יתעצמו וידעכו ויתעצמו, גלים עולים גלים יורדים. כי אי אפשר לחיות את החיים עם אדרנלין גבוה כל הזמן. זה מתיש, וחוץ מזה אנחנו נתרגל ואז גם זה יתחיל לשעמם אותנו. אחד הדברים היפים באהבה מוצלחת זה העליות והמורדות. רכבת הרים שנותנת לנו לטעום ממגוון תחושות, שמורידה אותנו למטה כדי שנעריך את הלמעלה, שמפתיעה אותנו ומספקת לנו קצת דרמה, כדי שיהיה מעניין.

אז מה זאת אהבה? אם אני אשאל בחורה בת 15, גבר בן 30 וזוג בני 55 מה היא אהבה, אקבל הרי תשובות שונות בתכלית, כי אהבה היא תלוית זמן וניסיון, וכמו שכבר אמרתי ובטח הנהנתם בהתלהבות והסכמה, היא שונה מאדם לאדם.
אז למה לעזאזל אני כותבת את הפוסט הזה ושואלת כל כך הרבה שאלות? לא יכולתם להשתיק אותי כבר בהתחלה ופשוט להגיד לי לחיות את הרגע? למי אכפת מה זאת אהבה. העיקר שטוב לי.


7 תגובות:

מיץ פטל אמר/ה...

אהבה זה כשקמים בבוקר עם חיוך, הולכים לישון עם חיוך ובין לבין מרוח חיוך של אושר כל היום

כפרי נופש באיטליה אמר/ה...

אני לגמרי מסכימה איתך !

אניץ אמר/ה...

אני דווקא חושבת שאם תשאלי בת 15, גבר בן 30 וזוג בני 55 מה זאת אהבה הם כולם יתארו אותה באותה הדרך.. את הפרפרים, את האושר, החיוך, התשוקה - זה לא נראה לי תלוי גיל. זה אולי משתנה עפ"י מי הבנזוג, כמה זמן אתם ביחד וכמה מערכות יחסים חוויתם. אבל לראות זוג בני 76 מחזיקים ידיים עם חיוך קטן זה מהדברים מחממי הלב ביותר..

ליעד קליין אמר/ה...

אניץ :)
את חושבת שזוג בני 55 עדיין מרגישים פרפרים? לדעתי לא. אהבה זה דבר גמיש ומשתנה. אני גם חושבת שבחורה בת 15 תחווה תשוקה בדרך שונה ממישהי בת 55, בטח אם זו זוגיות טרייה לעומת ארוכה עם עבר

אורית אמר/ה...

"האם כשאני אומרת "אני אוהבת אותך" והוא עונה לי "אני אוהב אותך", שנינו מתכוונים לאותו הדבר?"

כנראה שלא, והדוגמה הטובה ביותר לזה יקירה שלי, היא שלבן זוגך האוהב יש סטטוס של במערכת יחסים פתוחה, בזמן שאצלך זוהי מערכת יחסים לכל דבר.

למה הוא הגדיר זאת כך? והאם הוא באמת אוהב אותך כמו שאת אוהבת אותו- תצטרכי לברר איתו

ליעד קליין אמר/ה...

היי אורית
הממ... לא בטוחה שהסטטוס של חבר שלי קשור לרמת האהבה שלנו אחד כלפי השנייה. יש הרבה סיבות למה הסטטוס שלו רשום ככה ושלי לא, אבל דווקא רמת האהבה שלו אליי היא לא אחת מהן
:)
הריליישנשיפ סטטוס שלו זה נושא לפוסט אחר... ותאמיני לי שיש לי הרבה מה להגיד על הנושא הזה... אולי בפעם אחרת :)

השתלת שיער תמונות אמר/ה...

אני מאד אוהבת את איך שאת כותבת...

הוסף רשומת תגובה

Related Posts with Thumbnails