• סתמי תבלוג שלך
  • איריס וליעד
  • פרידמן וקליין
22 באוגוסט 2011

חוזרת בשאלה


הולכים ללמוד על הדור שלנו בשיעורי ההיסטוריה. ו-זה-שאין-לנקוב-בשמו יופיע על הכריכה. זה ברור לכולם.

מה שלא ברור, זה מה בדיוק הולכים ללמוד עלינו, ומה ההשלכות העתידיות שיש לרשת החברתית, ולפייסבוק בפרט, על חיינו.
העולם כמו שאנחנו מכירים אותו השתנה, מהפיכות הפכו להיות עניין שבשגרה והמילה "שיתוף" כל כך שכיחה שבא לי לסטור למישהו. אבל לאן אנחנו מתקדמים מכאן?
זהו לא מאמר מקצועי. אין לי סטטיסטיקות, תובנות ומידע שאין לאף אחד אחר. להפך - יש לי רק שאלות, תהיות ושיר קטן בלב:

כמו שמשק כנפי הפרפר יכול בסופו של דבר לגרום לסופת טורנדו, האם סטטוס פרובוקטיבי שלי יכול בסופו של דבר להפיל את ראש הממשלה?

האם העובדה שגברים משיגים זיונים הרבה יותר בקלות מאז המצאת הצ'אט גורמת לזילות מוסד הזיונים?

למה לעזאזל אנשים מעדיפים שתכתבו להם "מזל טוב" על הקיר מאשר שתאמרו להם את זה פנים מול פנים? מה זה אומר עלינו כיצורים חברתיים? ולמה כשבן אדם שאני לא מכירה כותב לי מזל טוב על הקיר, זה ממלא אותי בשמחה? אנחנו זקוקים לתשומת לב עד כדי כך?

איך אני יודעת שמה שאני מעלה לחלל הווירטואלי לא יחזור אלי בעתיד כמו בומרנג? פעם, הטעויות שהיינו עושים היו נשארות במעגל מצומצם של חברים. היום הטעויות שלנו מונצחות על דפי הפייסבוק לנצח. מצד אחד, עמוד הפייסבוק שלי הוא שלי. הוא העולם שלי ושם אני יכולה לבטא את האני העצמי וכל החרא הזה. מצד שני... אולי אני צריכה לחשוב פעמיים לפני שאני כותבת משהו, כי לכו תדעו מי יראה את זה בעתיד. ואז פתאום גם הלקוח של המשרד שלי מציע לי חברות. וזה, ידידיי, תחילתו של הסוף.

מה ההשלכות לכך שפייסבוק, גוגל, ומי יודע מי עוד מחזיקים עלינו כל כך הרבה מידע? כל אפליקציה שאנחנו מאשרים, כל מילה שאנחנו מחפשים, כל מקש שאנחנו לוחצים עליו – הכל מתועד היטב. ואני רק רוצה לציין שיש לי אח גדול. אבל לא קוראים לו גוגל.

למה אני משתמשת בפורסקוור? מישהו מוכן להסביר לי? מה גורם לי לרצות לשתף אנשים איפה אני עכשיו? שיחשבו שיש לי חיים? שאני מעניינת? אולי העובדה שאני משתפת אנשים בחיי גורמת לי להרגיש פחות בודדה? פחות חסרת משמעות? פחות משעממת? זו תעלומה גם בשבילי. פשוט לא ברור מה גורם לי לשחרר לאוויר העולם איזה אייטם משמים שמספר לכולם איפה אני מסתובבת. כבר עדיף לשחרר לאוויר נפיחה. היא בטוח תעשה יותר אפקט.

החיים החברתיים שלנו נמצאים עמוק בתוך הפייסבוק. ופייסבוק זה אתר רעוע. אתר מלא באגים, מלא חורים, אתר שמנוהל ע"י מכונות שסוגרות פרופילים בלי הצדקה ובלי התראה, אתר עם שירות לקוחות אפילו יותר גרוע משירות הלקוחות של הוט. אתר שמשתנה כל הזמן ללא אזהרה. אתר שלומד על בשרנו את הדרך. חומר למחשבה.

ואף מילה על טוויטר.


4 תגובות:

אדר אמר/ה...

"קול המון כקול שדיי"

הדור שלנו ואנחנו, כמו כל מי שקדם לנו, חלק מתהליך. אני לא בטוח למה את מתכוונת כשאת מדברת על תחילת הסוף, אבל לדעתי מה שמסתיים לו באיטיות אבל בבטחה החל מתחילת המאה העשרים הוא העידן הישן. בעידן החדש העולם מכיר את עצמו,כיישות אחת ערה ומודעת. זיון-מוח ניו אייג'י טרחני? ייתכן. ועדיין - זה שאתה פרנואיד לא אומר שלא רודפים אחרייך.
אז מאחר ואני נמנה עם הזן הזה שרואה כל השינוי הזה שיא של תהליך למידה והתעוררות מבורך שאורכו כאורך ההסטוריה, אני חושב שמה שילמדו עליינו יהיה בפשטות, שהיינו הדורות הראשונים שחיו עם מודעות עצמית-חברתית-סביבתית, ושגיבשו את המודעות הזאת למשהו קולקטיבי אדיר. ושזוהי התכלית שלנו על הכדור הזה. ושזה לא תהליך קל, ולבטח לא תמיד נעים, אבל עד כמה שניתן לדבר על תכלית ודטרמיניזם- כנראה שזה כתוב בכוכבים. מה נעשה עם זה חוץ מברכות יומולדת ופור סקוור, זה כמו לשאול מה נרצה להיות כשנהיה גדולים. אבל לחזור לישון כבר אי אפשר, אז כדאי שנעשה עם עצמינו משהו, ואני מאמין שנעשה. מי יודע, אולי זה כבר קורה מסביבנו ממש עכשיו.
הפלצה נעימה!

אנונימי אמר/ה...

פוסט נכון ומעניין מאוד
חבל שהרוב הגדול של המשתמשים בפייסבוק וכדומה לא מפתח חשיבה ביקורתית על כך

אביעד אופק אמר/ה...

ב הֲבֵל הֲבָלִים אָמַר קֹהֶלֶת, הֲבֵל הֲבָלִים הַכֹּל הָבֶל. ג מַה-יִּתְרוֹן, לָאָדָם: בְּכָל-עֲמָלוֹ--שֶׁיַּעֲמֹל, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ. ד דּוֹר הֹלֵךְ וְדוֹר בָּא, וְהָאָרֶץ לְעוֹלָם עֹמָדֶת.

ט מַה-שֶּׁהָיָה, הוּא שֶׁיִּהְיֶה, וּמַה-שֶּׁנַּעֲשָׂה, הוּא שֶׁיֵּעָשֶׂה; וְאֵין כָּל-חָדָשׁ, תַּחַת הַשָּׁמֶשׁ.

הפייסבוק הוא בסך הכל עוד כלי תקשורת, כמו טלפון, SMS, טלויזיה ורדיו. הוא רק יותר מורכב זה כל הסיפור...

לאיפה כל זה הולך? לשוםמקום.
המהפיכות בעולם הערבי (ואצלנו) שאנו עדים להן בתקופה האחרונה לא נולדו בפייסבוק, הן נולדו בשלטונות עריצים ובמקררים ריקים.

אתר הבית-פסיכיאטר אמר/ה...

כמו כל דבר בחיים, גם הפייסבוק כשהוא נעשה במתינות , יכל להיות לעזר לפיתוח עצמי...

הוסף רשומת תגובה

Related Posts with Thumbnails